Education Bug - a complete listing of educational resources
PUBLIC SCHOOLS PRIVATE SCHOOLS SCHOOL DISTRICTS COLLEGES PUBLIC LIBRARIES JOBS BLOG RESOURCES

Philadelphia County, Pennsylvania Public Schools

Public School Listings in the county of Philadelphia, Pennsylvania
Adaire Alexander School Alcorn James School
Allen DR Ethel School Allen Ethan School
Alliance For Progress CS Amy At Martin
Amy NW Anderson Add B School
Architecture And Design Chs Arthur Chester A School
Audenried Charles Y Shs Bache-Martin School
Baldi C C A MS Barratt Norris S MS
Barry Comm John School Barton Clara School
Bartram John Communications/Mo Bartram John Human Services
Bartram John Main & Business Beeber Dimner MS
Belmont CS Bethune Mary Mcleod School
Birney Gen Davis B School Blaine James G School
Blankenburg Rudolph School Bluford Guion EL School
Bodine William W HS Bok Edw W Technical High Schoo
Boone Daniel School Bregy F Amedee School
Bridesburg School Brown Henry A School
Brown Joseph H School Bryant William C School
Carnell Laura H School Carroll Charles School
Carver HS Cassidy Lewis C School
Catharine Joseph School Cayuga School
Central East MS Central HS
Cep/Allegheny Childs George W School
Christopher Columbus CS Clemente Roberto MS
Cleveland Grover School Clymer George School
Comegys Benjamin B School Comly Watson School
Community Academy Of Philadelp Community Education Partners
Conwell Russell MS Cook-Wissahickon School
Cooke Jay MS Cramp William School
Creative And Performing Arts Creighton Thomas School
Crossan Kennedy C School Daroff Samuel School
Day Anna B School Deburgos Bilingual Magnet MS
Decatur Stephen School Delaware Valley Chs
Dick William School Discovery Charter School
Disston Hamilton School Dobbins/Randolph Avt HS
Dobson James School Douglas Stephen A School
Douglass Frederick School Drew Charles R School
Duckrey Tanner School Dunbar Paul L School
Edison Hs/Fareira Skills Edmonds Franklin S School
Edmunds Henry R School Elkin Lewis School
Ellwood School Elverson James MS
Emlen Eleanor C School Eugenio Maria DE Hostos CS
Fairhill School Family CS
Farrell Louis H School Fell D Newlin School
Fels Samuel HS Feltonville School
Ferguson Joseph C School Finletter Thomas K School
First Phila CS For Literacy Fitler Academics Plus
Fitzpatrick Aloysius L School Fitzsimons Thomas MS
Forrest Edwin School Fox Chase School
Frank Anne School Frankford HS
Franklin Benjamin HS Franklin Benjamin School
Franklin LC Franklin Towne Chs
Freire CS Fulton Robert School
Furness Horace HS Gamp
Germantown HS Germantown Settlement CS
Gideon Edward School Gillespie Eliz D MS
Girard Stephen School Girls HS
Gompers Samuel School Gratz Simon HS
Green Woods CS Greenberg Joseph School
Greenfield Albert M School Hackett Horatio B School
Hamilton Andrew School Hancock John School
Harding Warren G MS Harrington Avery D School
Harrison William H School Harrity William F School
Hartranft John F School Henry Charles W School
Heston Edward School Hill J E/Freedman Samson
Hill Leslie P School Holme Thomas School
Hope CS Hopkinson Francis School
Houston Henry E School Howe Julia Ward School
Huey Samuel B School Hunter William H School
Imani Educationl Circle CS Imhotep Institute Chs
Independence CS Jackson Andrew School
Jenks Abram School Jenks John S School
Jones John Paul MS Kearny Gen Philip School
Kelley William D School Kelly John B School
Kenderton School Kensington HS
Key Francis Scott School King Martin Luther HS
Kinsey John L School Kipp Academy Charter School
Kirkbride Eliza B School LA Brum Gen J Harry MS
Lamberton Robert E School Lawton Henry W School
Lea Henry C School Leadership Lrng Partners CS
Leeds Morris E MS Leidy Joseph School
Levering William School Lewis Ada H MS
Lincoln HS Lingelbach Anna L School
Locke Alain School Loesche William H School
Logan School Longstreth William C School
Lowell James R School Ludlow James R School
Mann William B School Mariana Bracetti Academy CS
Maritime Academy CS Marshall John School
Marshall Thurgood Mastbaum Jules E Avts
Masterman Julia R Sec School Mastery Charter High School
Math Civics And Sciences CS Mathematics Science & Technol
Mayfair School Mccall Gen George A School
Mccloskey John F School Mcclure Alexander K School
Mcdaniel Delaplaine School Mckinley William School
Mcmichael Morton School Meade Gen George C School
Meehan Austin MS Meredith William M School
Middle Years Alternative Mifflin Thomas School
Mitchell EL School Moffet John School
Moore J Hampton School Morris Robert School
Morrison Andrew J School Morton Thomas G School
Multi-Cultural Academy CS Munoz-Marin Luis
Nebinger George W School New Foundations CS
Northeast HS Nueva Esperanza Academy CS
Olney EL School Olney HS
Overbrook Edu Ctr Overbrook Elementary School
Overbrook HS Parkway Gamma/Nw
Parkway-Center City Pastorius Francis P School
Patterson John M School Peirce Thomas M School
Peirce William S MS Penn Alexander School
Penn Treaty MS Penn William HS
Pennell Joseph School Pennypacker Samuel School
Penrose School People For People CS
Pepper George MS Phila Regional HS
Philadelphia Academy CS Philadelphia Electrical & Tech
Philadelphia Harambee Inst CS Philadelphia Performing Arts C
Pickett Clarence E MS Pollock Robert B School
Potter-Thomas School Powel Samuel School
Pratt Anna B School Preparatory CS
Prince Hall Raising Horizons Quest CS
Renaissance Advantage CS Renaissance CS
Reynolds Gen John F School Rhawnhurst School
Rhoads James School Rhodes E Washington MS
Richard Allen Preparatory CS Richmond School
Roosevelt Theodore MS Rowen William School
Roxborough HS Rush Benjamin MS
Russell Byers CS Saul W B Agricultural School
Sayre William L MS Shallcross Day School
Sharswood George School Shaw Anna H MS
Shawmont School Sheppard Isaac School
Sheridan Philip H School Shoemaker WM H MS
Smedley Franklin School Smith Walter G School
Solis-Cohen Solomon School South Philadelphia HS
Southwark School Spring Garden School
Spruance Gilbert School Stanton Edwin M School
Stanton M Hall School Stearne Allen M School
Steel Edward School Stetson John B MS
Stoddart-Fleisher MS Strawberry Mansion HS
Sullivan James J School Sulzberger Mayer MS
Swenson Arts & Technology HS Taggart John H School
Taylor Bayard School Thomas George C MS
Tilden William T MS Turner John P MS
Universal Institute CS University City HS
Vare Abigail School Vare Edwin H MS
Vaux Roberts MS Wagner Gen Louis MS
Wakisha CS Wanamaker John MS
Waring Laura W School Washington George HS
Washington George School Washington Grover JR School
Washington Martha School Webster John H School
Welsh John School West Oak Lane CS
West Phila. Achievement Ces West Philadelphia HS
Whittier John G School Widener Memorial School
Willard Frances E School Wilson Alexander School
Wilson Woodrow MS Wissahickon CS
Wister John School World Communications CS
Wright Richard R School Young Scholars CS
Youth Build Phila CS Ziegler William H School